Genel

Serigrafi, ipek baskı yöntemidir. Matbaanın bir kolu olarak geçmekte ve geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. ‘’sanat’’ dalı olarak da adlandırabileceğimiz bu boya baskı yöntemi sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik türdeki polyester ipek kumaşın emisyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp, hazırlanan film ile ışıkta poz aldıktan sonra basılması gereken grafik, kumaşa bir şablon olarak çıkar. Işık görmeyen, grafik bölgeler tazyikli suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Boya kalıp üzerindeki açık bölgelerdeki gözeneklerden ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılacak yüzeye geçirilir.

Serigrafi baskı sitemini DÜZ baskı ve YUVARLAK baskı olarak ikiye ayırabiliriz. Düz baskı siteminde genellikle kalıp sabit ragle hareketli, yuvarlak baskı sisteminde kalıp hareketli ragle sabittir.

Serigrafi baskı tekniği her türlü malzeme cinsine uygulanabilir. Baskı yapılacak yüzeyin düz olması esastır. Yüzeyde bir çıkıntı veya çukur var ise ipek bu bölgelere ulaşamaz ve baskı yapılamaz. Aynı zamanda matbaanın baskı uygulayamadığı metal,seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere serigrafi tekniği ile baskı yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus baskı yapılacak malzemenin hammadesine uygun boya seçmektir.

  • İLETİŞİM
  •  
  • Tikveşli Sk. 3. Emintaş San Sit.
    No:3 / 160 Eyüp, İSTANBUL
  • TEL : (212) 501 39 87-88
  • FAKS : (212) 501 38 53