KAZINABİLİR BOYALAR

Uygulama Alanları

Kazınabilir UV boyalar, önceden basılmış motifler üzerine dayanıklı elastik bir tabaka basılabilmesi için geliştirilmiştir.

Bu boyaların kendine has özelliği, esnek bir tabaka olarak üzerine yapılan ince baskının, sert bir cisimle (örn. bozuk para) kazınabilmesidir.

Üzerine baskı yapılan malzemenin kimyasal yapısı veya imal yöntemi değişiklikler gösterebilir. Baskıdan önce mutlaka bir uygunluk testi yapılmalıdır.

Özellikleri

Kazınabilir UV boyalar hem esnek, hem de dayanıklıdır. Bu özellik; baskı kalınlığı, baskı hızı ve UV kurutucusunun verimliliği gibi baskı koşullarına bağlı olarak büyük değişiklikler gösterebilir.

Kazınabilir UV boyaların bileşiminde zehirli element ve çözücüler bulunmaz. Kullanılan hammaddeler, Aralık 1994 tarihli, EEC EN 71 (Oyuncak Güvenliği), Bölüm 3 (Belirli elementlerin hareketi) kararnamesine uygundur.

Renkleri
Tek bileşenli kazınabilir boyalar İki bileşenli kazınabilir boyalar
Kazınabilir Gümüş (standard, orta reaktivitede)
Kazınabilir Gümüş (yüksek reaktivitede)
Kazınabilir Gümüş (düşük reaktivitede, esnek tür)
Kazınabilir Gümüş, Yuvarlak Serigrafi için
Kazınabilir Gümüş, CD baskıları için
Kazınabilir Beyaz
Kazınabilir Siyah
Kazınabilir Altın rengi, iki bileşenli bir sistem olarak temin edilmektedir

Bronz Vernik 960 UV 374 Toz Altın 360 RS 4013

Önerilen karışım oranı: Ağırlık cinsinden 10 kısım bronz vernik : ağırlık cinsinden 3 kısım toz altın

Release Lak
Kazınabilme özelliklerinin tam olarak sağlanabilmesi için, malzemeye release lak sürülmesi gerekir. Emici malzemenin yüzeyi böylece izole edilmiş olur. CD baskılarındaki relase lak uygulamalarında 960 UV 342 kullanılması önerilmektedir.

Örtücü Baskı Tabakası
Kazınabilir UV boyalarin üzerine çok renkli bir desen basılmasının gerektiği durumlarda, özel bir Örtücü Beyaz (Örtücü Beyaz 985 UV 1178) boya kullanılması önerilir. Bu tabaka, serigrafi baskı yöntemiye uygulanan ara tabaka olmakta ve bu sayede son derece pürüzsüz bir yüzey elde edilebilmektedir (boya kalınlığının 15 µm olması gerekmektedir). Bu katın üzerine UV serigrafi, UV letterpress ve UV flekso baskıları yapılması mümkündür.

  • İLETİŞİM
  •  
  • Tikveşli Sk. 3. Emintaş San Sit.
    No:3 / 160 Eyüp, İSTANBUL
  • TEL : (212) 501 39 87-88
  • FAKS : (212) 501 38 53