FLORESAN BOYASI

Uygulama Alanları
RUCO UV serigrafi baskı boyaları 920 UV, 970UV/CD, 983 UV, 985 UV, 990 UV serilerinin farklı özel uygulamalarında gündüz parlaklığı elde edilebilmesi içindir (boya serisine ait teknik veri sayfalarına bakınız)

Özellikleri
Floresanlı boyalar genelde çok az miktarlarda kullanılır. Bu nedenle floresanlı pigment, şeffaf bağlayıcı ve UV inceltici ayrı ayrı temin edilir ve verilen formülasyonlara göre homojen boyalara eklenir. Floresanlı boyalar yüksek örtücülüğe sahip ve çok parlaktır.

Adı geçen serilerdeki floresanlı boyaların içeriğinde toksik element veya çözücü yoktur. Kullanılan hammaddeler, Aralık 1994 tarihli EEC EN 71 sayılı kararnamenin (Oyuncak Güvenliği) üçüncü bölümünde (Belirli Elementlerin Hareketi) belirlenen limitlere uygundur. Bu seriden floresanlı boyalar da yiyecek paketlerinin üzerine yapılacak baskılar için uygundur ve 12 saat içinde çözücülere ve suya karşı iyi bir dayanıklılık elde edilebilmektedir.

Floresanlı Boyaların Karşılaştırılması
Floresanlı boyalar pudralı bir pigment, şeffaf bir bağlayıcı ve pigment çeşidine bağlı olarak, az miktarda UV incelticiden oluşur.

Floresanlı boyaların imalatında pigmentlerin homojen olarak şeffaf bağlayıcıyla ve UV inceltici ile bir çözücü yardımıyla karıştırılması gerekir. Boyanın hangi seriden olduğuna bağlı olarak karıştırma süresi 10 ile 20 dakika arasındadır. Boyanın sıcaklığı 40 dereceyi aşmamalıdır.

Kalıplar / Baskı Ekipmanları Serigrafi baskı kalıplarının 120 – 34 iplik/cm ve 150 – 31 iplik/cm olanları, bu floresanlı boyalarla baskı yapmak için uygundur. Boya karışım formülleri 150 – 31 iplik/cm kalıplara göre verilmiştir. Ancak genelde, belirli bir proje için deneme baskıları yapılması ve renk onayı alınması önerilir. Asit estere dayanıklı, akrilik malzemeden imal edilmiş herhangi bir ragle kullanılabilir.

Kurutma Koşulları
Farklı renklerin değişik UV emme miktarları, renge ve örtücülüğe bağlı olarak farklı kurutma koşullarına gereksinim duyulmasına neden olur. Tüm floresanlı boyalar, orta basınçlı civa buharlı lambalarla (en az 160 W/cm) yapılabilir.

  • İLETİŞİM
  •  
  • Tikveşli Sk. 3. Emintaş San Sit.
    No:3 / 160 Eyüp, İSTANBUL
  • TEL : (212) 501 39 87-88
  • FAKS : (212) 501 38 53